Tworzenie strony www – Co wybrać hosting czy serwer?

Posiadając biznes i podejmując decyzje o utworzeniu strony internetowej przed osobą decyzyjną stoi wiele pytań. To od tej osoby lub zespołu będzie zależeć podejmowanie kluczowych decyzji, które w późniejszym czasie mogą mieć znaczący wpływ na biznes. Jak można się domyślić tworzenie stron internetowych to trudny i wieloetapowy proces. Na początku trzeba przemyśleć kilka ważnych kwestii jak np.: rodzaj witryny, wygląd strony, adres (domena), czy skorzystać z usług hostingu, czy wykupić serwer itd. Im lepiej określimy, czego tak właściwie potrzebuje nasza witryna, jak ma wyglądać i jaką pełnić funkcjonalność, tym lepiej dopasujemy idealne rozwiązanie, chociażby przy wyborze serwera czy hostingu. Właśnie co z tym wyborem? I dlaczego to tak to istotne?
Często usługa hostingowa używana jest synonimicznie, czyli zamiennie z serwerem. Natomiast istnieje pomiędzy tymi dwoma pojęciami różnica, o których warto wiedzieć podczas podejmowania decyzji.

Prędkość ma znaczenie

Strona internetowa, która wolno się ładuje, zawiesza lub utrudnia poruszanie użytkownikowi po witrynie działa na niekorzyść firmy. Wszystkie dodatkowe działania, które prowadzimy w celu promocji, mogą nie przynosić oczekiwanych rezultatów. Co więcej, jednym z czynników rankingowych Google jest właśnie ocena prędkości. W skrócie na prędkość ładowania ma wpływ kilka czynników – jednym z kluczowych jest wybór właściwego serwera lub hostingu. Co sprzyja również pozycjonowaniu strony

Sercem strony internetowej jest serwer lub hosting

Wykupienie domeny nie jest jednoznaczne z tym, że nasza strona internetowa pojawia się w Sieci. Tym sposobem nie dotrzemy do naszej potencjalnej grupy odbiorców- zwyczajnie nie będą mieli dostępu do witryny. Do tego potrzebujemy właśnie hostingu lub serwera. Za każdą stroną internetową kryje się wiele plików, których dla zwykłego użytkownika nie widać. To właśnie te pliki podczas tworzenia, modernizacji, rozwoju itp. – tworzą i utrzymują witrynę. Im bardziej zaawansowana strona, tym więcej pojawia się plików, które gdzieś tam trzeba umieścić, a potem przechować. Dlatego, więc istotny jest wybór właściwego serwera lub hostingu. To, co wybierzemy, powinno być adekwatne do zaawansowania witryny i charakteryzować się wydajnością, bezpieczeństwem, stabilnością, niezawodnością oraz możliwością obsługiwania przeróżnych technologii. Dzięki temu strona internetowa może działać i poprawnie funkcjonować przez 24 h na dobę.

Czym jest serwer a czym hosting?

Serwer to fizyczne urządzenie przechowujące pliki z zainstalowanym specjalnym oprogramowaniem podłączonym do Internetu. Serwerem tak naprawdę może być każdy wyspecjalizowany komputer, który ma pokaźną powierzchnię dyskową i stałe łącze internetowe. Wybierając serwer dedykowany to możliwość nieograniczonego dostępu i pełnego zarządzania nim oraz dysponowania miejscem w sposób dowolny.

Hosting to usługa dzierżawy nierozerwalnie związana z serwerem. Natomiast w przypadku usługi jest to wydzielona część określonego miejsca na dysku serwera, a nie dostęp do fizycznego urządzenia lub jego infrastruktury. Tak jak to wygląda w przypadku serwera. Zatem wynajęcie miejsca na serwerze nazywamy hostingiem. Minusem korzystania z klasycznych usług hostingowych jest to, że jakakolwiek awaria prowadzi do przerwy w działaniu usług. Awarie najczęściej spowodowane są tym, że każdy serwer ma ograniczone zasoby. W sytuacji, w której strona internetowa zaczyna generować większy i częstszy ruch, inne witryny zostają zauważalnie spowolnione w tym nasza.

Serwer dedykowany

Serwer dedykowany można wykupić lub zdecydować się na samodzielne postawienie, lecz wymaga to pewnych umiejętności i dużego zaangażowania. Decydując się na własny serwer mamy nieograniczone możliwości przechowywania plików czy stron internetowych itp. Wybierając serwer dedykowany mamy do niego indywidualny dostęp, więc z żadnym innym użytkownikiem go nie dzielimy w przeciwieństwie do usług hostingowych. W skrócie cały serwer należy do Ciebie i możesz korzystać z jego nieograniczonych zasobów. Zazwyczaj z takiego rozwiązania korzystają użytkownicy lub właściciele wymagających stron internetowych i jest to dość drogie rozwiązanie. Natomiast patrząc na plusy, to jest ich bardzo wiele i gwarantują stabilność. Co więcej, na serwerze dedykowanym możesz stworzyć wiele stron internetowych

Hosting współdzielony

Hosting współdzielony to nic innego jak współdzielenie przestrzeni i zasobów serwera z innymi użytkownikami. Natomiast jako klient/użytkownik w ramach wykupionej usługi otrzymujemy wydzieloną przestrzeń dla siebie. Jednak czas dostępu do samego dysku zależny jest od obciążenia serwera. Hosting współdzielony jest dobrym rozwiązaniem dla stron, które nie wykorzystują mocno zasobów spowodowanych dużym ruchem w witrynie. Wyobraź sobie sytuację, że oprócz dzielenia się serwerem z innymi użytkownikami, które już wykorzystują w jakimś stopniu jego zasoby. Dzielisz jeszcze serwer z inną stroną, która wykorzystuje zasoby, w maksymalnie możliwy sposób załóżmy, że tak na 90%. Kalkulując Tobie i innym zostaje jakieś 10% na wykorzystanie zasobów i tu zaczyna pojawiać się problem przy stronach generujących duży ruch. W tej sytuacji strona staje się niestabilna i działa znacznie wolniej utrudniając potencjalnych odbiorcom poruszanie się po witrynie.

Hosting VPS

Hosting VPS (Virtual Private System) działa na podobnej zasadzie co hosting współdzielony, dlatego też współdzieli się serwer z innymi. Natomiast tutaj masz zagwarantowany indywidualny dostęp do części jego zasobów, przepustowości i pamięci RAM. Z tego rozwiązania korzystają zazwyczaj osoby, które mają ograniczony budżet a jednak chcą mieć kontrolę, zapewnione bezpieczeństwo i swobodę w konfiguracji. Co więcej, na szybkość strony nie ma wpływu działanie innych witryn w przeciwieństwie do współdzielonego hostingu.

Hosting w chmurze

Hosting w chmurze został oparty o wykorzystanie technologii chmury. Łączy najlepsze elementy hostingu współdzielonego dostosowując usługi do MŚP z zaletami chmury obliczeniowej. W przeciwieństwie do tradycyjnego hostingu na serwerze utrzymywanie plików i innych rozwiązań wykorzystuje infrastrukturę chmurową. Chmura to wielki klaster. Zatem obsługa strony przydzielana jest do najmniej obciążonego serwera w klastrze. Jeśli, któryś z klastrów przestaje poprawnie działać, to na podstawie ciągłych analiz zasobów, moduły równoważenia obciążeń wykryją sytuację. Następnie w ułamkach sekundy obsługa strony internetowej zostaje przeniesiona na najmniej obciążony serwer. W tym przypadku hosting w chmurze wykorzystujący moc obliczeniową na tle hostingu współdzielonego wypada lepiej. Charakteryzuje się wyższą wydajnością, dostępnością i skalowalnością. Ponadto wykonując migrację, aktualizacje oprogramowania, wymieniając serwer czy dokonując innych prac związanych z utrzymaniem strony, nie powoduje chwilowych postojów. Co więcej, w razie awarii przełączenie się na inny klaster to kwestia algorytmu i kilka sekund, a nie fizyczna ingerencja człowieka.

Jak widać, istnieje duża różnica pomiędzy hostingiem a serwerem, co przy wyborze właściwego rozwiązania jest dość istotne.


Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej