Optymalizacja WordPress to lepsza pozycja w Google

Obecnie WordPress jest najbardziej popularnym systemem do zarządzania treścią typu open source i najlepiej przygotowanym do optymalizacji SEO. Swoim użytkownikom udostępnia wiele gotowych szablonów oraz wtyczek. To sprawia, że prawie każda mniej doświadczona osoba może zbudować stronę internetową opartą o WordPress. Należy jednak pamiętać, że używając rozbudowanych motywów lub dużej ilości wtyczek powoduje to konieczność przeprowadzania prawidłowej optymalizacji z zachowanie standardów bezpieczeństwa. W innym wypadku mogą pojawić się na naszej drodze problemy tj. wolno działająca witryna, utrata użytkowników (klientów), spadek pozycji w wyszukiwarce, niska konwersja itd. Tworząc stronę, pod uwagę należy też wziąć czynniki rankingowe Google. Jak zapewne już wiesz, jednym z najważniejszych czynników mającym wpływ jest angażująca treść wysokiej jakości oraz optymalizacja pod kątem słów kluczowych, nagłówków itp. Jednak sama treść i jej optymalizacja to nie wszystko. Występuje szereg wielu innych spraw dotyczących optymalizacji strony często pomijanych, które mają wpływ na pozycję, jak i konwersję. W tym artykule przedstawię Ci 7 istotnych sposobów poprawy optymalizacji WordPressa pod kątem szybkości. To z kolei wpłynie też na lepsze pozycjonowanie strony.

Jak poprawić prędkość ładowania strony?

Szybszy hosting to szybciej działająca strona

Na etapie budowania strony hosting powinien być tutaj najważniejszym element. Tak naprawdę to hosting jest sercem witryny, bez którego nasza strona nie będzie działać. Od niego zależy też prędkość działania witryny. Przy wyborze właściwego usługodawcy, zwróć uwagę, czy nie nakłada zbędnych limitów. Sprawdź, który dostawca charakteryzuje się niskim czasem reakcji serwera (TTFB). Na pewno nie wybieraj serwera, którego czas jest wysoki, ponieważ nawet najlepsza optymalizacja tutaj nie pomoże.

Im więcej żądań HTTP używa strona internetowa, tym będzie ona wolniej się ładować

Strona internetowa, która została zbudowana, składa się z dużej ilości plików odpowiedzialnych za arkusz stylów CSS, czy za wykonywanie instrukcji JavaScript. Pliki te po wejściu przez użytkownika w witrynę zostają pobrane przez przeglądarkę w celu wywołania strony. Jak to wygląda? Każdy z tych plików wymaga wysłania żądania HTTP do serwera. Serwer odbiera te żądania, po czym odpowiada, a im więcej żądań, tym wolniej ładuje się strona. Co można z tym zrobić? Oto 2 sposoby optymalizacji ilości żądań HTTP:

  • Połączenie żądań HTTP

Dotyczy to żądań, które uważasz, że muszą zostać załadowane. Dlatego najlepiej będzie je połączyć w jeden plik. Załóżmy, że masz kilka plików, które są małe i mogą zostać połączone, więc tak zrób. Takie działanie zmniejszy ilość wysyłanych żądań http, jednocześnie poprawiając prędkość strony.

  • Usunięcie żądań HTTP

Sprawdź, które żądania są niepotrzebne i je usuń. Taka sytuacja może pojawić się podczas używania wtyczek, które ładują własne CSS i JavaScript jednocześnie nie wnosząc żadnej wartości. Zatem po co w ogóle dalej ich używać? Przecież zwiększają ilość żądań http, które zwalniają Twoją stronę internetową.

Używaj tylko nowych wersji PHP

Jak wiemy, WordPress do swojego poprawnego działania wymaga korzystania z PHP, który stale jest rozwijany. W związku, z czym co jakiś czas wydawane są nowe wersje PHP. Z reguły charakteryzują się szybszym działaniem oraz poprawą bezpieczeństwa. Zatem należy używać najnowszych wersji PHP, ponieważ wpływa to na wydajność strony. Witryna będzie optymalnie wykonywać wszystkie funkcje, więc podstrony będą otwierać się znacznie szybciej.

Więcej nie znaczy lepiej – usuń niepotrzebne wtyczki lub motywy

Zrób dokładny reaserch zastosowanych wtyczek w WordPress i zastanów się, czy jesteś w stanie samodzielnie wdrożyć to samo. Jeśli tak to je usuń. Jeśli nie to szukaj dalej i zobacz, czy faktycznie potrzebujesz poszczególnych wtyczek. Dlaczego tak naciskam na ich ograniczenie? W skrócie użycie rozszerzeń w nadmiarze stanowi nie tylko dodatkowe obciążenie witryny, ale również dodanie elementów, które należy systematycznie aktualizować. Tak samo dotyczy to zastosowanych motywów na stronie. Mała podpowiedź zacznij od usunięcia motywów, które były testowane na etapie budowania strony. Co więcej, duża ilość plików znajdujących się na serwerze mogą być potencjalnym zagrożeniem i źródłem ataków.

Usuń lub zoptymalizuj obrazy na stronie

Umieszczanie na stronie dużej ilości obrazków stało się czymś bardzo atrakcyjnym wizualnie dla użytkowników. W szczególności, gdy zdjęcia charakteryzują się wysoką jakością i rozdzielczością. Jednak umieszczanie takich obrazków o wielkości kilku megabajtów nie jest czymś dobrym dla naszej witryny a czasem nawet i użytkowników. Zwłaszcza gdy osoba odwiedzająca naszą stronę będzie musiała długo czekać na załadowanie fotografii lub w ogóle strony. Warto, więc zadbać o ten aspekt i albo niepotrzebne grafiki usunąć, albo je zoptymalizować. Jak to zrobić?

  • używaj w grafikach formatu JPG (klasyczne fotografie), PNG (grafika wektorowa, zrzut ekranu, grafiki zachowujące przeźroczystość lub jednolity kolor);
  • kompresuj zdjęcia. Im mniejszy rozmiar pliku, tym lepiej. Stosuj odpowiedni balans pomiędzy jakością a wagą pliku (możesz to zrobić w Photoshopie). Możesz użyć również do kompresji zdjęć narzędzi online lub wtyczek do WordPress;
  • dopasuj rozdzielczość grafik do wymagań strony;
  • zastosuj technikę „lazy loads”, czyli sposób, w którym grafika zostaje załadowana w chwili, gdy użytkownik przejdzie do tego obszaru.

Włącz wtyczki do pamięci podręcznej cache

Podczas każdej próby załadowania strony internetowej w chwili, w której użytkownik chcę na nią wejść, serwer musi wykonać wiele żądań. Jak już wcześniej wspominano im więcej plików do załadowania, tym dłużej może ładować się nasza witryna. Instalując wtyczkę odpowiedzialną za obsługę pamięci podręcznej cache, powoduje to ograniczenie liczby zapytań do baz danych. Wtyczka pozwala na zarządzanie pamięcią podręczną w taki sposób, aby serwować użytkownikowi stronę w formie statycznej, bez potrzeby ponownego generowania całej witryny.

Pamiętaj, że jeśli chcesz zmienić wtyczkę na inną, to poprzednią należy wyłączyć, nim zainstalujesz nową. Niewyłączenie starej wtyczki spowoduje złe działanie strony oraz będzie miało wpływ na jej wydajność, a tym samym i na pozycjonowanie.

Jeśli to możliwe zmniejsz rozmiar plików HTML, CSS i JavaScript

Obecnie wiemy, że strony internetowe składają się z rozbudowanego kodu, a wynika to z faktu wielu zastosowanych funkcji i rozbudowanych projektów. Witryny zbudowane na WordPress składają się m.in. z kodu HTML, CSS oraz JavaScript, które mają rozmiar setek kilobajtów. Aby przetworzyć zasoby tego kodu tzw. pliki, a następnie wyświetlić stronę użytkownikowi, przeglądarka wysyła do serwera liczne żądania HTTP. Co może powodować wolne ładowanie witryny. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest tutaj metoda optymalizacji kodu (zmniejszenie) tzw. minifikowanie. Sposób postępowania w celu zmniejszenia kodu polega na usunięciu zbędnych znaków, ale tak by zachować jego poprawne działanie. Wtyczki, które zwykle stosuje się do tej czynności w WordPressie to m.in. CC-Minfy oraz Autoptimize.

Nawet jeśli jest to minimalna optymalizacja, to jednak warto sprawdzić swoje pliki i zmniejszyć ich rozmiar. Zawsze takie działanie daje Ci pewność, że zasoby nie wpłyną negatywnie na czas ładowania witryny.

Podsumowując

Tak więc w skrócie, jak można zauważyć, optymalizacja WordPress nie jest wcale trudna. Wprowadzenie dobrych nawyków co do sprawdzenia szybkości działania strony może wprowadzić więcej korzyści, niż nam się wydaję. Poprawa szybkości strony wpłynie nie tylko na pozycjonowanie strony, ale i również na lepsze doświadczenia użytkownika. A to z kolei może wpłynąć na zwiększenie konwersji i ruchu na stronie.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej