Co po wykonanym pozycjonowaniu strony? Czas na firmowe social media

Jeżeli nasza strona pozycjonuje się w sposób zadowalający, czyli przynosi założone korzyści takie jak zwiększony ruch na stronie, realny zysk z biznesu czy wyższa pozycja w wynikach wyszukiwań. Zastanawiamy się, co jeszcze możemy zrobić, aby było lepiej nie tylko dla naszej strony, ale dla całokształtu biznesu. Jako agencja interaktywna specjalizująca się od marketingu internetowego aż po aplikacje webowe i nie tylko. Możemy zaproponować, aby najpierw zacząć od założenia konta firmowego na social mediach lub usprawnić, pozycjonując już istniejące.

W tym artykule dowiesz się:

 • Dlaczego akurat social media?
 • Czy media mają jakiś wpływ na SEO?
 • Korzyści dla biznesu z posiadanych kont w SoMe?
 • Gdzie założyć konta firmowe?
 • Jak usprawnić konta w social mediach?

Czy social media mają znaczenie w pozycjonowaniu strony

Social media mają i nie mają znaczenia w pozycjonowaniu strony. Dlaczego? Zacznijmy od tego, że pod kątem SEO, social media nie znajdują się w oficjalnych czynnikach rankingowych Google. Do tego dochodzą linki z atrybutem nofollow, które udostępniają media społecznościowe. Natomiast publikowanie swoich linków w SoMe z przekierowaniem np.: na naszego bloga – mogą być wartością, ponieważ zostawiają pewien ślad. Użytkownicy w ten sposób przechodzą na bloga, co buduje ruch i zainteresowanie naszą stroną. Internauci mogą również stwierdzić, że nasza treść jest ciekawa merytorycznie i udostępnić (linkowanie wewnętrzne), a to już ma wpływ na pozycjonowanie. Media społecznościowe i pozycjonowanie łączy udostępnianie wartościowego contentu swoim odbiorcom. Zatem social media nie mają bezpośredniego wpływu na pozycjonowanie, ale są skutecznym narzędziem do wspierania działań naszej działalności internetowej.

Budowanie świadomości marki

W mediach społecznościowych komunikujemy się z użytkownikami, tworząc relację. W przypadku firm/marek umiejętne prowadzenie social media pomoże w budowaniu świadomości marki, a z czasem umocni wizerunek eksperta w danej dziedzinie. Wchodząc w interakcje z odbiorcami, poprzez tworzenie contentu oraz dodawanie przemyślanych treści u odbiorców, wywoła chęć uczestniczenia w życiu danej firmy. Budując zaangażowaną społeczność w social media, dobrze mieć określoną wizję (zawiera obietnicę i określa obecność w mediach społecznościowych). Co w dalszym etapie przekłada się na zwiększenie konwersji, udostępnienia i link building. Tworząc spójny wizerunek w mediach społecznościowych, mamy szanse na User Generated Content, czyli content tworzony przez ludzi – buduje większą wiarygodność, zainteresowanie i ruch.

Zwiększenie konwersji

Gdy SEO jest dobre i w dodatku zbudujemy pozytywny wizerunek marki. Zaangażowanie użytkowników i udostępnianie przez nich linki w SoMe oraz w innych przestrzeniach. Korzystnie wpływa na zwiększenie konwersji (ruch na stronie i obroty ze sprzedaży).

Gdzie założyć konto firmowe i jak usprawnić social media?

Chcąc założyć konto firmowe w mediach społecznościowych, należy zastanowić, gdzie występuje nasza grupa docelowa, do której chcemy dotrzeć. Na prawidłowe jej dobranie wpływa wiele czynników takich jak demografia czy psychografia. Warto więc zadać sobie pytanie, gdzie spędza czas idealny klient mojej firmy (persona)? Jeżeli już wiemy, to właśnie tam trzeba założyć konto i wejść z nim w interakcje. Podsumowując, nie ma złotego środka, który podpowie nam, w jakie social media celować bez wcześniejszej analizy rozpoznania grupy docelowej.

Na podstawie 2 najczęściej wybieranych mediów przez firmy podpowiemy w skrócie jak je usprawnić. Wszystkie z portali społecznościowych mają podobne działanie skupiające się na budowaniu społeczności i różnią się tylko sposobem prezentacji treści.
Przede wszystkim najważniejsza jest strategia działań w mediach, która powinna być spójna ze stylem komunikacyjnym firmy, tak aby realizowała cele marketingowe.

Facebook

Przede wszystkim dobrze zoptymalizowany fanpage na Facebooku powinien zawierać:

 • odpowiednią nazwę w celu poprawnej identyfikacji firmy
 • zawierać przyjazny adres URL.
 • atrakcyjną wizualnie grafikę w tle i zdjęcie profilowe firmy, tak aby była w całości zauważalna, bez nieestetycznych przycięć.
 • Dopasowany Call To Action do działalności firmy.
 • Odpowiednio wypełniona sekcja „Informację”.
 • Uzupełnienie metryczki danymi o innych kanałach społecznościowych.
 • Zautomatyzowanie skrzynki odbiorczej.

Instagram

Jak wiemy Instagram, zyskał na popularności poprzez zamieszczanie treści wizualnych, które przyciągają uwagę. Działania Instagrama powinny być instafriendly, czyli przyjemne dla oka.

Aby ułatwić dotarcie naszej grupie docelowej na nasze konto firmowe, można je również wypozycjonować tak jak w przypadku stron internetowych. Tutaj również znaczenie mają słowa kluczowe, które należy użyć w nazwie użytkownika (account handle) lub w nazwie konta (account name) – są to elementy pozycjonujące w wyszukiwarce instagramowej.
* Prawidłowa nazwa użytkownika powinna zawierać informację, dotyczące czym jest nasza działalność wraz z uwzględnieniem słów kluczowych.
* Nazwa konta to krótki opis tego czym, nasza firma się zajmuje wraz ze słowami kluczowymi. Dla lepszej widoczności można zastosować emotikony, ponieważ mają taką samą wartość jak hasztagi.
* Biogram także ma znaczenie, są to najważniejsze informacje dotyczące firmy. Ma jasno określać czym zajmuje się branża? Co oferuje? I dla kogo jest dany produkt czy usługa? Powinno dodać się słowa kluczowe i linki z przekierowaniem. Ułatwi to użytkownikom zrozumienie i poruszanie się.

Pamiętaj social media stale się zmieniają i aby być na bieżąco, warto uważnie śledzić nowinki i nowe trendy.

W wybranych przez nas social mediach oferując produkt lub usługę, należy content-em rozbudzić pożądanie w odbiorcy. Potencjalny klient, który nas obserwuje, powinien oczami wyobraźni, zauważyć swoje lepsze życie dzięki tej usłudze lub produkcie. Najważniejszym zadaniem w budowaniu społeczności jest umiejętne słuchanie naszej grupy docelowej, rozpoznając jej problemy i dając konkretne rozwiązanie.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej