Czym jest spis treści i dlaczego warto go stosować na stronach?

Czym jest spis treści?

Spis treści na stronach internetowych to lista zawierająca skrótowe opisy poszczególnych sekcji artykułu lub strony wraz z odnośnikami do ich konkretnych miejsc w tekście. Ułatwia nawigację po długich i złożonych artykułach lub stronach, dzięki czemu użytkownik może szybko i łatwo zlokalizować interesujące go informacje oraz przeskakiwać pomiędzy różnymi sekcjami artykułu bez potrzeby przewijania całego tekstu. Zazwyczaj zawiera on krótkie opisy kolejnych sekcji artykułu lub strony oraz linki prowadzące do ich konkretnych miejsc w tekście.

W jakich miejscach powinno umieścić się spis treści?

Spis treści powinien być umieszczony w łatwo dostępnym miejscu na stronie, aby użytkownicy mogli szybko i łatwo znaleźć go i skorzystać z niego. Najczęściej spis treści umieszcza się:

· na samej górze artykułu lub strony, tuż pod nagłówkiem lub poniżej banneru, aby był widoczny od razu po otwarciu strony;

· alternatywnie, spis treści można umieścić w bocznym panelu strony, aby był widoczny na każdej podstronie lub artykule;

· może zostać również osadzony jako spis treści podążający za użytkownikiem tzw. pływający, który przesuwa się wraz ze scrollowaniem użytkownika lub, jeśli zależy Ci tylko na pozycjonowania to jako ukryty.

Warto również pamiętać o umieszczeniu linku do spisu treści na samej górze artykułu lub strony, tak aby użytkownicy, którzy nie zauważą go od razu, mogli łatwo go znaleźć.

Ostatecznie, to gdzie umieścić spis treści, zależy od indywidualnych preferencji oraz specyfiki konkretnego artykułu lub strony. Ważne jest jednak, aby spis treści był widoczny i łatwo dostępny dla użytkowników, co pozwoli na poprawę użyteczności strony i zwiększenie zadowolenia użytkowników. Warto również pamiętać, że spis treści powinien być zawsze aktualny i odzwierciedlać aktualną strukturę artykułu lub strony. W przypadku zmian w treści, należy pamiętać o aktualizacji spisu treści, aby użytkownicy mieli łatwy dostęp do najnowszych informacji.

Jakie są zalety zastosowania spisu treści na stronach internetowych?

Stosowanie spisu treści na stronach internetowych przynosi wiele korzyści zarówno dla użytkowników, jak i dla właścicieli stron, a jego brak może skutkować utratą potencjalnych czytelników. Dlatego warto zawsze umieszczać spis treści w witrynach, choćby z kilku powodów:

· Po pierwsze, spis treści poprawia użyteczność strony i doświadczenia użytkownika. Użytkownik może szybko i bezproblemowo znaleźć interesujące go informacje, co zwiększa prawdopodobieństwo, że pozostanie na stronie dłużej i wróci do niej w przyszłości oraz

zwiększy konwersję. To z kolei jest szczególnie ważne zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy konkurencja w Internecie jest ogromna.

· Po drugie, spis treści pomaga w indeksowaniu strony przez wyszukiwarki internetowe, takie jak Google. Dzięki temu, że spis treści zawiera istotne słowa kluczowe artykułu, może on pomóc w lepszym pozycjonowaniu strony w wynikach wyszukiwania. Oznacza to, że strony z dobrze zorganizowanymi spisami treści mają większą szansę na zdobycie wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania.

Warto również zauważyć, że spis treści może być bardzo pomocny w przypadku stron i artykułów o bardziej skomplikowanej strukturze. Dzięki niemu użytkownicy mogą łatwiej poruszać się po dłuższych treściach, zwiększając ich zrozumienie i skuteczność przekazu. Ponadto, umieszczenie spisu treści na stronach internetowych może również poprawić dostępność treści witryny dla osób z niepełnosprawnościami, takimi jak osoby niewidome lub niedowidzące, dzięki użyciu odpowiednich technologii wspomagających czytnictwo ekranowe.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej