Strony na gotowym szablonie?


Od lat nasi klienci przychodzą do nas z pytaniem: Czy strona na zakupionym szablonie wystarczy?

Odpowiedź jest bardzo złożona, postaramy się tym wpisem przybliżyć wady i zalety korzystania z gotowych szablonów oraz tych, napisanych przez programistę pod wymagania klienta.

Szablon

Niewątpliwym atutem uruchamiania strony na gotowym szablonie jest szybkość wykonania oraz prostota edycji. 

Po zakupie szablonu wystarczy zainstalować go na serwerze, podpiąć domenę i można od razu przejść do uzupełniania treści. Praktycznie każda osoba, znająca obsługę WordPressa jest w stanie wypełnić witrynę we własnym zakresie i później ją edytować. Dlatego takie zastosowanie pozwala dodatkowo obniżyć koszty i wypróbować pomysł na biznes przy niskich nakładach finansowych.

Niestety to rozwiązanie obarczone jest również szeregiem problemów. Pierwszym minusem jest to, że prawdopodobnie wiele osób korzysta już z podobnego wzoru (witryny będą różnić się od stopnia naszego zaangażowania – im bardziej samodzielnie zedytujemy szablon tym bardziej się wyróżnimy). Warto również wspomnieć, że gotowe szablony uzyskują znacznie gorsze wyniki w Google Speed insights niż szablony dedykowane pod klienta. Ostatnią ważną rzeczą jest to, że jeżeli nie zmodyfikujemy witryny wystarczajaco to ze względu na podobieństwo do innych stron nasza wizytówka zostanie obniżona w wynikach wyszukiwania Google – wszak ta wyszukiwarka promuje niepowielające się treści (kod witryny również jest jej treścią) 

Plusy:

+ Można postawić stronę samemu

+ Niski koszt uruchomienia

+ Relatywnie intuicyjna obsługa (w zależności od wybranego szablonu)

+ Krótki czas wykonania

Minusy:

  • Powolność działania witryny
  • Ograniczenia szablonowe
  • Potencjalnie niższa pozycja w Google

Dedykowana strona

Wykonanie strony od zera redukuje wszystkie minusy i praktycznie zachowuje wszystkie plusy – poza jednym – niskim kosztem uruchomienia. Wydatek potrzebny na wykonanie witryny od zera przewyższa, często wielokrotnie, postawienie gotowego szablonu. Daje jednak szerokie możliwości jeżeli chodzi o promowanie wizytówki w sieci czy rozbudowę strony.

Plusy:

+ Szybkie i płynne działanie witryny

+ Intuicyjna. Obsługa

+ Brak ograniczeń szablonowych

+ Potencjalnie wyższa pozycja w Google

Minusy:

  • Relatywnie wysoki koszt stworzenia strony
  • Długi czas wykonania (od dwóch tygodni do miesiąca)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej